Staff

Furneux Pelham C of E School

Staff List as at 1st September 2018

School Area

Job Title

Name

 

 

 

SLT

Headteacher

Brigid Dyson

 

Deputy Head (Gershwin Class Teacher)

Louise Foley

 

Class Teacher (Holst Class Teacher)

Vicky Wittich

 

School Business Manager

Melissa Challinor

 

 

 

TEACHING STAFF

Vivaldi Class Teacher

Amanda Barnes

 

Holst Class Teacher

Vicky Wittich

 

Mozart Class Teacher

Norma Blakeman

 

Chopin Class Teacher             

Suzanne Kennard (Mon-Wed)

Alex Tydeman (Thurs-Fri)

 

Gershwin Class Teacher

Louise Foley

 

Music Teacher (Tues pm)

Rebecca Draper

 

Teacher - Part-time Interventions

Carole Hagan

 

SENCO Part-time

Daisy Jones

 

Trainee Teacher

Sara Mihajlovic

 

 

 

 

LSAS

 

Learning Support Assistant / Playleader / MSA

 

Kerry Hagger

 

Learning Support Assistant / MSA

Karen Mitcham

 

Learning Support Assistant / MSA

Sam Winfield

 

Breakfast Club 

Kerry Hagger (Mon-Fri)

Sam Winfield (Mon, Fri)

Jane Bayes (Tue-Thur)

 

Sports Coach ( Fri pm)

Clare Thompson

 

 

 

 

 

 

OFFICE STAFF

School Business Manager

Melissa Challinor

 

Admin Assistant

Sandra Monk

 

Receptionist

Jo Wakefield

 

 

 

PREMISES STAFF

Caretaker

Will Stamp

 

 

 

CATERING STAFF

(Supplied by Herts Catering)

Catering Manager

Anne Cracknell

 

Catering Assistant

Temporary

 

Catering Assistant

Angie Frostick

 

 

 

PERIPATETIC

STAFF

Year 3 Swimming Tuition (Ward Freman –Fri pm Spring Term only)

Sarah Hodges

 

Herts Music Services: Guitar (Thurs pm)

Ryan Thwaits

 

Pathways Plus: Weds

Matt Ogilvie

 

Derosa Music Recorder, Flute, Vocal, Saxophone (Fri pm)

 Danielle James

 

Derosa Music Piano (Weds pm)

 

Squash (Tues pm Summer only)

Amela Thompson 

Tim Osborne

AFTER SCHOOL CLUB PROVIDERS

Chess (Mon)

Patrick Draper

 

Choir (Tues)

Rebecca Draper

 

Football (Mon and Wed)

Matt Ogilvie

 

French (Wed)

Rachel Povey

 

Bedazzle (Tues)

Tamara Lee Smart

 

Netball (Thurs)

Karen Mitcham

 

Yoga (Mon)

Melanie Bliss

 

Running and Circuits (Fri)

Clare Thompson 

 

Gardening (Thurs)

Jo Wakefield